4 etapy rozwoju zespołu

Blog

Według greckiej legendy, król Syrakuz Hieron II, poprosił o pomoc Archimedesa, by ten zbadał  koronę wykonaną przez złotnika. Ten grecki uczony, miał sprawdzić, czy korona, faktycznie jest ze złota. Złoto jest metalem dość miękkim i łatwo podatnym na zginanie. Aby nieco utrudnić zadanie, król Syrakuz, zastrzegł, aby korona wróciła do niego w całości. Nasz bohater zastanawiał się, jak rozwiązać tę misję. W trakcie kąpieli w wannie zauważył, że „ilość wody wypływającej z wanny jest równa objętości ciała zanurzonego w wodzie”. Po tej błyskotliwej myśli, wyskoczył z wanny, krzycząc „Eureka!”.
Wbrew pozorom, to nie będzie wpis o tym, dlaczego warto trzymać na nocnej szafce notes na genialne pomysły, albo zaopatrzyć się w wodoodporny telefon 😉 Dzisiaj chciałabym Was zaprosić do prześledzenia 4 etapów budowania zespołu nakreślonych przez dr Kena Blancharda. Te cztery etapy, razem ze stylami przywództwa (o których będzie kolejny wpis), sprawiły, że ostatnio miałam swoją „Eurekę!”. Must have dla wszystkich tych, którzy zastanawiają się, na jakim etapie jest jego zespół i dla tych, którzy odliczają dni do końca kryzysu 🙂


4 etapy rozwoju zespołu


 1. Strukturyzacja

  Etap ten cechuje się dużym zaangażowaniem członków zespołu, jednocześnie ich małą produktywnością. To moment, w którym członkowie grupy mają minimalną wiedzę dotyczącą projektu, którym będą się zajmowali, nie mają również jasności, co do celów oraz ról, jakie będą w zespole. Z drugiej strony, członków zespołu cechuje wysoki poziom entuzjazmu oraz idące za tym, często, nierealne oczekiwania. Etap ten jest również nazywany miesiącem miodowym.

 2. Niezadowolenie.

  W grupie zaczynają pojawiać się konflikty. Zaczyna się walka o rację i władzę. Kończy się miesiąc miodowy, a zaczyna rzeczywistość 😉 Morale spadają mocno w dół, przy jednoczesnym, powolnym wzroście produktywności. Granice są testowane, tworzą się koalicje „my, kontra oni”. To etap cechujący się niską pewnością siebie członków zespołu oraz niewielkim zaufaniem.

 3. Integracja.

  Zespół zaczyna ponownie razem pracować. Jest wyczuwalna atmosfera rozdrażnienia, jednak konflikty nie są na porządku dziennym. Pracownicy szanują nawzajem swoje zdanie. Nawet wtedy, gdy się nie zgadzają między sobą, to mają jasność co do celu, do którego zmierzają. Potrafią przepracować ze sobą różnice zdań, dzięki czemu wypracowują spójność zespołu. Rośnie poczucie, że „wiedzą do jakiego portu płyną”. Mają jasność dotyczącą ról oraz zadań i celów. Wzrasta zaufanie i harmonia. Potrafią i chętnie dzielą się odpowiedzialnością oraz przywództwem. Morale ponownie zaczynają rosnąć razem z produktywnością.

 4. Produkcja.

  To etap szwajcarskiego zegarka. Zespół ma jasność co do celów i je realizuje. Członkowie zespołu mają wiedzę oraz wszystkie niezbędne umiejętności. Ich morale są na wysokim poziomie, a razem z nimi również produktywność. Zespół wykształcił procedury, które przyczyniają się do stałego doskonalenia się oraz wyzwalają energię zespołu. Pracownicy ufają sobie i szanują nawzajem. Dzielą się przywództwem oraz odpowiedzialnością. Potrafią również dostrzegać osiągnięcia indywidualne oraz zespołowe.

Aby zespół dobrze ze sobą współpracował, niezbędne jest przejście przez wszystkie cztery etapy. Etap Niezadowolenia będący jednocześnie momentem zapalnym w budowaniu zespołu, wyzwala ogromne pokłady kreatywności. Są one podstawą funkcjonowania kolejnych dwóch etapów. Wyciągnięcie wniosków jest niezwykle istotne. Warto opowiedzieć zespołowi, o 4 elementach tworzenia się grupy. Dzięki temu, łatwiej będzie Wam zdiagnozować, na którym etapie jesteście i co możecie zrobić aby być na kolejnym, lub ulepszyć swoją pracę, jeśli jesteście na 4 🙂 W grupach zdarzają się również tzw. regresy, w momencie, np. kiedy odchodzi doświadczony pracownik, czy zostają wdrożone nowe procedury. To normalne. Warto dopasowywać wtedy styl przywództwa do potrzeb zespołu oraz do etapu, w którym znajduje się dany zespół. O tym i o zakończeniu legendy Archimedesa – przeczytacie w kolejnym wpisie 🙂

Podzielcie się w komentarzach, na jakim etapie są Wasze zespoły 🙂 Jestem ciekawa Waszych diagnoz 🙂

Podziel się ze znajomymi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *